Ako sa pripraviť na rodinné fotenie?

04/21/2021

Máte z fotenia stres? Čaká vás rodinné fotenie a vy neviete, na čo všetko myslieť? Či už vás trápi to, ako svoju rodinku dokonale farebne zladiť, alebo veselo a fotogenicky naladiť, ste tu správne. V tomto článku nájdete zopár užitočných rád, ktoré vám prípravu na rodinné fotenie uľahčia.


Prvá vec, ktorá nám pri slove rodinné fotenie napadne je zrejme výber oblečenia. Farby a vzory oblečenia sú tým, čo vašu rodinku dokáže vizuálne zladiť, ale aj zvýrazniť jedinečné črty každého člena. Farby podobného odtieňa alebo rovnaké vzorovanie môže rodinku perfektne vizuálne spojiť. Treba však dávať pozor a nepreháňať, prílišná rovnakosť môže pôsobiť až umelo a nevkusne. Úplne stačí, ak si vyberiete jednu farbu a jeden vzor, ktorý bude súčasťou každého outfitu. Napríklad každý člen rodinky môže mať kus oblečenia, ktorý bude modrý s bielymi bodkami; u maminy to môžu byť šaty, u ocina motýlik a u detí suknička alebo košieľka. Takto doladené oblečenie rodinku spája, ale zároveň dáva vyniknúť tváram jednotlivých členov rodiny.


Ako obliecť maminu:


Ak sa majú fotografie vydariť, je veľmi dôležité, aby sa mamina cítila prirodzene, ale zároveň krásne. Maminy, pokojne si vyberte kúsok oblečenia, ktorý vám najviac pristane a zvyšok rodiny k sebe kreatívne dolaďte. Myslite však na to, že na vás najlepšie vynikne oblečenie, ktoré zvýrazní vašu ženskosť – vyberajte preto outfity, ktoré nie sú neforemné a dajú vyniknúť vašej línii pásu. Dajte si tiež záležať na úprave tváre a vlasov, aj tu však platí – nepreháňať! Dôležité je, aby ste sa cítili prirodzene, fotky tak nebudú vyumelkovane.


Ako obliecť ocina:


Pri výbere outfitu u ocinov si treba dávať pozor na opačný extrém – na prílišnú neformálnosť. Ak aj máte kúsok, v ktorom sa cítite pohodlne, zvyčajne sa oplatí počúvať manželku, ak tvrdí, že je už obnosený, alebo sa na fotenie nehodí. 🙂 Nahoďte sa, ako keby ste išli s vašou manželkou na rande – dajte si záležať a stavte na vkusné, pekné kúsky. Môžete vybrať napríklad modré jeansy a príjemnú košeľu alebo sveter. Vaša milovaná to ocení a vy sa budete cítiť špeciálne.


Ako obliecť deti:

Pri deťoch sa oplatí kombinovať rôzne doplnky – klobúčiky, čiapky, čelenky, traky, detské motýliky alebo mašle. Pamätajte však na to, že v jednoduchosti je krása a neprekombinujte to. 🙂 Doplnky detí môžete doladiť k vašim outfitom. Vyhnite sa nápisom, logám alebo výrazným vzorom na oblečení, ktoré by odpútavali pozornosť od tváričky.
Tip: Zvolené oblečenie položte pred seba a z odstupu sa naň pozrite. Ak váš zrak bude priťahovať jedna položka, najlepšie je vymeniť danú časť oblečenia za inú, menej výraznú. Tak isto by totiž priťahovala pozornosť na fotografii, na ktorej majú vyniknúť hlavne tváre. Nebojte sa ohľadom oblečenia poradiť aj s vaším fotografom.


Myslite na pohodlie počas fotenia


Rodinné fotenie zvykne trvať minimálne hodinu. Nezabudnite preto na posilnenie pre seba aj pre deti – tekutiny a nejaká zdravá pochúťka vám všetkým padnú vhod. Menšie deti ocenia svoju obľúbenú hračku, s ktorou sa budú rady fotiť, alebo sa s ňou zabavia počas prestávok. Pripravte deti na fotenie ako na radostnú a výnimočnú udalosť, keď sa naň budú tešiť, na fotografiách to bude jednoznačne vidieť.


Hlavne žiaden stres
Buďte aj vy pokojní! Aj keď sa zdá, že existuje veľa dôvodov na obavy (nálada detí, hanblivosť alebo strach, že fotenie nevyjde podľa očakávaní), vôbec sa na to netreba sústrediť. Žiadna rodinka predsa nie je dokonalá, najlepšou možnosťou je preto tešiť sa zo seba navzájom a brať fotenie s humorom. Takéto pozitívne nastavenie sa na fotografiách pekne ukáže a aj pre vás bude táto udalosť pekným zážitkom, z ktorého vám ostanú príjemné spomienky. Preto žiadne nervy, stresy a kŕčovitosť, buďte v pohode! Ak práve nie ste fotogenický typ človeka, nerobte si z toho ťažkú hlavu. Správajte sa autenticky a prirodzene, nebojte sa so svojimi deťmi blázniť a hrať ako doma. Pózy nechajte na svojho fotografa, ktorý vás už usmerní v tom, čo bude treba. S manželom si však môžete zaspomínať na vaše svadobné fotenie a na niektorých snímkach zapózovať tak, ako vás pred rokmi zachytil svadobný fotograf. 🙂 Bude to milý návrat do minulosti a porovnávanie fotografií s tými svadobnými vám určite prinesie pekné spomienky na minulé roky.

Ak sa bojíte náladovosti svojich detí, skúste im priniesť na fotenie nejaké prekvapko – obľúbenú sladkosť, hračku alebo niečo nové, čo ich zaujme. Najlepším spôsobom, ako deti pozitívne naladiť, je však dopredu ich pripravovať na to, že fotenie bude zábava a zapojiť ich do spoločnej prípravy na túto udalosť. Tak si z toho odnesú aj nové zážitky a skúsenosti.
Tak na záver – stres a strach na fotenie nepatria! Rodinné fotenie je super zážitok, ktorý si môžete spoločne vychutnať a zabaviť sa pri ňom. 🙂