AKO VYBRAŤ SVADOBNÉHO FOTOGRAFA?

03/10/2022

Svadobný deň patrí k tým najvýnimočnejším a najkrajším dňom v živote človeka. Je plný emócií a neopakovateľných okamihov. Je zavŕšením náročných príprav, plánovania, zháňania, vybavovania, rozhodovania.

Práve dôsledná prípravná fáza súvisiaca s výberom dodávateľov svadobných služieb, vám vo veľkej miere zabezpečí, aby váš veľký deň nebol poznačený nepríjemnými situáciami, či prekvapeniami a zbytočným stresom. Fotografie, sú jedna z mála vecí, ktoré vám ostanú ako hmatateľná spomienka na váš svadobný deň.Tento článok nech je pre vás preto spoľahlivou pomôckou pri výbere vášho svadobného fotografa.Nadišiel čas zásnub, či rozhodnutia, že sa vezmete, a vy si kladiete otázku: „Kedy začať s výberom fotografa?“ ,“Kde hľadať?“, „Profesionála, či amatéra?“, „Koľko to bude stáť?“ Je toho určite veľa, no nevešajte hlavu. Pozrieme sa nato spolu pekne od začiatku.

Koľko mám času na rezerváciu svadobného fotografa?

Odpoveď je veľmi jednoznačná. Čo najskôr! V prípade, žeby ste výber odkladali, s veľkou pravdepodobnosťou sa môže stať, že až konečne nájdete toho správneho fotografa, on bude mať váš termín už obsadený. Možno sa vám bude zdať, že jeden rok pred svadbou je príliš skoro, no práve naopak, kôli pandemickej situácii sa všetky termíny posúvajú kľudne aj o dva roky.V súčasnosti je úplne bežné, že sa svadobný termín rezervuje aj rok dopredu, dokonca aj sôr. V priemere sa robia rezervácie v rozpätí 6 – 12 mesiacov pred svadbou, v súčastnej situácii kľudne aj 18 mesiacov.

Kde nájdem toho svojho vysnívaného svadobného fotografia?

Dnes je to jednoduché,internet vám to značne uľahčí, stačí zadať ten správny výraz a za zlomok sekundy máte na vašom monitore záplavu odkazov na rôznych fotografov a štúdia. Ďalšou možnosťou sú referencie od známych, alebo ste boli na svadbe a výsledné fotografie sa vám veľmi páčili. V takomto prípade to máte jednoduché, stačí kontaktovať daného fotografa. Existuje aj niekoľko špecializovaných portálov, alebo online svadobných časopisov, ktoré ponúkajú minimálne katalóg svadobných fotografov napríklad ako https://pribehsvadby.sk/ , https://niecomodre.sk/ , https://mojasvadba.zoznam.sk/ V neposlednom rade sa konajú rôzne svadobné výstavy a veľtrhy. Možností je skutočne veľa, a je len na vás, ktorý spôsob, či kombinácie spôsobov si vyberiete.

Akého fotografa očakávate?

Pred samotným výberom vhodného svadobného fotografa si musíte odpovedať na zásadnú otázku: „Čo očakávam?“ Pri výbere a hľadaní nájdete nespočetné množstvo svadobných fotografií a albumov rôznych fotografov. Stretnete sa s klasickými fotografiami – ateliérové alebo neateliérové pózy (lifestyle) , no natrafíte aj na fotografie moderného štýlu – originálne, plné nápadov, či fotografie, ktoré zachytávajú skutočné emócie a momenty. Niektoré sa vám budú páčiť viac, niektoré menej.Ak nepoznáte fotografické štýly, určite Vám poradím si pozrieť článok o aktuálnych a moderných fotografických štýloch.

Rozdiely v kvalite fotografií, či už technickej alebo obsahovej sú často až priepastné. Ak vám nestačí len šedý priemer, budete hľadať profesionála, ktorý vám dokáže splniť vaše očakávania. Fotograf -profesionál by mal byť ten, komu zveríte svoju dôveru a bude môcť zachytiť jedinečné okamihy vášho veľkého dňa.
Pri výbere fotografa sa zamerajte preto na štýl jeho tvorby, ktorý sa vám predovšetkým musí páčiť. Každý fotograf má svoj vlastný rukopis. To znamená, ak by dvaja fotografi (s rovnakým technickým vybavením) na svadbe v rovnakom čase na rovnakom mieste stlačili spúšť fotoaparátu, garantujem vám, že každý bude mať iné zábery. Prečo je to tak? Každá fotografia je o subjektívnom vnímaní autora, každý máme iný pohľad „na svet“. Niekto vidí to, čo iní nevidia a dokáže to zachytiť svojim fotoaparátom. Každá fotografia sa zrodí najprv v hlave a až potom príde stlačenie spúšte. V tom je to čaro. Každý jeden záber je séria bleskurýchlych rozhodnutí fotografa – o kompozícií, zaostrení, momente a mnohých ďalších faktoroch, kedy stlačiť spúšť. Svadobný fotograf to musí zvládnuť, lebo má v rukách veľkú zodpovednosť a vašu dôveru.


Profesionál, či amatér?


Profesionálny fotograf

je človek, ktorý sa fotografovaním živí a všetok čas venuje len svojmu povolaniu. Má svoje meno, ktoré si buduje roky a nemôže si dovoliť odviesť svoju prácu nekvalitne a zahodiť tak všetko vynaložené úsilie. V hre je jeho meno, ide mu o veľa. Profesionál má skúsenosti, ktoré získal fotografovaním desiatok, ba až stovák svadieb, preto je lepšie pripravený na rôzne neočakávané situácie. Má profesionálnu techniku a musí okrem toho zvládať aj veľa ďalších vecí – je zároveň psychológom, estétom, musí sledovať trendy v odbore. V určitom smere je pod stálym tlakom, lebo si je vedomý, že nesie vašu dôveru – a má len „jeden“ pokus! Priznám sa, že mám vždy trému pred každou svadbou, pretože je to obrovská zodpovednosť a záleží mi na tom, aby všetko z mojej strany bolo stopercentné. Je tiež dôležité, aby práca pre fotografa bola zároveň jeho koníčkom. Fotografia je umenie a fotograf je umelec, je to autor fotografického diela, ktoré odráža jeho umelecké cítenie a zámer, nie každý si to uvedomuje.

Fotograf /amatér

fotí väčšinou popri svojom hlavnom zamestnaní preto, že fotografovanie je jeho koníček. Možno si chce len skúsiť niečo nové a pustí sa do fotografovania svadieb. Avšak fotografovanie svadby nie je fotografovanie krajiny, kde nič „neutečie“, je to rýchly sled udalostí, kde aj skúsený profesionál musí vynaložiť veľké úsilie, aby mu nič podstatné neuniklo. Amatér v podstate nič neriskuje, lebo v pondelok po svadbe sa vráti späť do svojho zamestnania a nie je odkázaný na ďalšie svadobné zákazky. Ako spoznáte, že ide o amatérskeho fotografa? Okrem rady technických aspektov, ktoré na prvý pohľad klient na fotografiách nevie rozpoznať, je orientačným faktorom cena služieb, ktorá je výrazne nízka a „výhodná“.Amatérsky fotograf spravidla nemá profesionálne technické vybavenie, čomu následne nsvedčuje aj nekvalita záberov. Preto neriskujte svoje sklamanie a smútok nad nekvalitne odvedenou prácou, aby vám neostali „oči pre plač“. Určite sa budete chcieť vracať znovu a znovu k tým úžasným a neopakovateľným okamihom, ktoré vás budú sprevádzať celý život. Máte to len vo svojich rukách, preto nešetrite na nesprávnom mieste.

Aké sú ceny?


Svadba je v súčasnej ekonomickej situácii finančne náročná záležitosť (okrem nastoleného aktuálneho trendu mikro svadieb). Ani si to neuvedomíte a váš svadobný rozpočet sa môže vyšplhať do závratných výšin. Potom vám neostáva nič iné, len si zadefinovať priority.
Hovorí sa, že po svadbe ostanú len obrúčky a fotografie. Niečo na tom asi bude, nemyslíte? Šaty vrátite, jedlo sa zje, vínko sa vypije, hostia sa rozídu, ale vám budú tieto neopakovateľné chvíle pripomínať práve vaše fotografie. Preto rozpočtová položka „fotograf“ by mala byť niekde na začiatku zoznamu, a nie na jeho konci. Venujte jeho výberu dostatočnú pozornosť. Samozrejme, ak už teraz viete, alebo ste sa rozhodli, že svadobné fotografie jednoducho nechcete, alebo že vám budú stačiť fotky od hostí z mobilov a ich fotoaparátov, tak vám ostáva len veriť, že za pár rokov nebudete ľutovať toto vaše rozhodnutie pri pohľade na rozmazané tváre, či odseknuté časti postáv na fotografiách, alebo keď budete márne hľadať detail vašich svadobných náušníc, aby ste ich ukázali vašej malej zvedavej dcérke.

Cenu svadobného fotografovania ovplyvňuje veľa faktorov. Vymenujem a popíšem aspoň tie základné:

  • časový rozsah fotografovania (bude vás sprevádzať fotograf počas celého dňa, alebo to bude len časť dňa)
  • čo od fotografa okrem DVD nosiča či usb kľúča dostanete (budú v cene aj tlačené fotografie, fotokniha a pod.)
  • doplnkové služby (cenu môže čiastočne navýšiť aj doprava, no nemalo by to byť rozhodujúce kritérium výberu fotografa)

Nesmieme zabúdať nato, ako už bolo spomenuté vyššie, že profesionál, ktorého fotografovanie živí, má fototechniku s ostatným vybavením (hardvérové a softvérové vybavenie) za 10 000 – 20 000 Eur, dokonca aj viac. Musí platiť dane a odvody, účtovníka, odkladať prostriedky na obnovu techniky a aj z niečoho žiť, aby mohol robiť prácu, ktorá ho baví, čo najlepšie. Preto žiadny seriózny fotograf – profesionál nemôže fotiť celý svadobný deň za 400,- Eur a následne množstvo hodín a energie venovať triedeniu a úprave fotografií v profesionálnych softvéroch, ktoré sa po novom tiež už platia paušálne každý mesiac. Cena 400,- Eur môže byť cena amatéra, bez záruky kvality…