Výber miesta na svadbu

12/29/2022

Vybrať miesto, kde sa bude svadba konať je jednou z prvých vecí, ktoré by mali snúbenci zariadiť.
Výberu svadobného miesta treba venovať patričnú pozornosť, nakoľko ide o priestor, v ktorom sa odohrá väčšina svadby, v niektorých prípadoch dokonca celá. Na čo by ste pri tom nemali zabudnúť a na čo si dať pozor, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch…

Včasná rezervácia

Miesto na svadbu by ste si mali zarezervovať čím skôr. Nielen v amerických filmoch, ale aj u nás je realitou, že niektoré lokality sú zarezervované na rok aj dva vopred. Preto sa treba ohľadom miesta rozhodovať rýchlo, ak chcete nejaké výnimočné. Samozrejme, ak chcete mať svadbu v nejakej reštaurácii,
školskej jedálni, či miestnom kultúrnom dome, v tom prípade sa s výberom až tak ponáhľať nemusíte. Ak však snívate o romantickej svadbe na zámku, zarezervujte si ho radšej aj dva roky pred svadbou.

Rozloženie priestoru

Ak máte na výber z viacerých miest, ktoré zodpovedajú vašej predstave, potom by ste mali zvážiť napríklad aj to, ako je ktorý priestor rozložený. Myslím tým, či je to jedna sála, alebo viac miestností, či je k dispozícii aj vonkajší priestor, balkón alebo terasa. Ak máte k dispozícií viac miestností alebo vonkajšie priestory, môžete mať obrad a hostinu na tom istom mieste a ušetríte si presúvanie. ALE! Dajte si však pozor na rozdelenie oslavy do viacerých miestností (napríklad v jednej sedenie a v druhej tanečný parket) môže sa vám totiž stať, že sa vám hostia roztrúsia po priestore a vytvoria sa skupinky, ktoré potom budete veľmi ťažko dostávať na jedno miesto, keď príde čas napr. na čepčenie, či krájanie torty.
Zistite si tiež, kde by mohla vystupovať kapela alebo DJ a kde a aký veľký bude tanečný parket.

Parkovanie a dostupnosť

Ďalšou dôležitou vecou je dostupnosť miesta, ktoré vyberiete pre hostí. Dajte si pozor, aby vami vybrané miesto disponovalo dostatkom parkovacích miest, prípadne, ak chcete mať svadbu niekde úplne mimo mesta, zabezpečte hosťom hromadný odvoz (napr. prenajmite autobus, ktorý hostí privezie, aj odvezie).
Za zváženie rozhodne stojí aj zabezpečenie ubytovania, všetko však závisí od vášho finančného rozpočtu.

Okolie a aktivity

Keď sa nebudete vedieť rozhodnúť medzi viacerými možnosťami, zvážte, čo sa nachádza v okolí a aké aktivity ponúka daná lokalita. Napríklad pekné priestory na svadobné fotenie alebo ak ostávate aj cez noc, či na víkend, aké sú možnosti zábavy (turistika, pamiatky, jazdenie na koni, detské ihrisko).
Zistite si aj, čo sa dá robiť priamo v areáli vášho miesta. Napríklad Bojnický zámok má k dispozícii aj ZOO, robia sa tam rôzne historické predstavenia (šerm, sokoliari, prehliadka dobových kostýmov), či prehliadka samotného zámku. Ak je v zariadení vonkajší priestor, terasa, či záhrada, uistite sa, či ju budete môcť využiť. Niekedy sa dá vonku aj grilovať, čím by ste mohli nahradiť tradičné švédske stoly v občerstvení.

Vybavenie

Pri výbere miesta je dôležité vedieť, aké vybavenie vám môžu v danom zariadení poskytnúť. Napríklad, či robia aj výzdobu priestoru, alebo si ju musíte zabezpečiť sami. Ak chcete mať na mieste aj obrad, malo by vás tiež zaujímať, či zabezpečia „oltár“ resp. altánok, svadobný oblúk a pod, či sa za to niečo dopláca, alebo je to v cene. Ak viete, že na svadbu vám prídu aj rodičia s deťmi, zistite, či majú detské sedačky, servírujú aj detské porcie alebo majú detský kútik. V prípade, že budete mať svadbu v zime, uistite sa ako funguje vykurovanie priestorov, aby sa nestalo, že vám bude v šatách zima.

Cena prenájmu

V niektorých zariadeniach za prenájom priestoru neplatíte a máte ho v cene menu, prípadne je zdarma do určitej hodiny. Preto sa treba dobre informovať, čo všetko máte v cene, ktorú platíte. Vo väčšine zariadení vám dovolia priniesť si vlastné občerstvenie (napr. koláče, samozrejmosťou je svadobná torta) či vlastný alkohol, za ten si však zvyčajne priplácate „štuplovné“ – teda za každú vlastnú fľašku je istý poplatok.

Ubytovanie

Ak ste sa rozhodli na mieste aj prenocovať, prípadne chcete svadbu predĺžiť na celý víkend, určite nezabudnite zistiť ceny a kvalitu ubytovania. Opýtajte sa, či nemajú zľavy na svadobný apartmán, prípadne či nedostanete množstevnú zľavu, ak ubytovávate všetkých svojich hostí. A ešte jedna dôležitá maličkosť…ak chcete mať na svadbe aj svojho domáceho miláčika, nezabudnite sa spýtať, či si ho môžete do zariadenia priniesť a koľko sa platí za jeho ubytovanie.

Kontaktná osoba

Dôležitým faktorom pri výbere miesta by mal byť aj váš dojem z personálu, najmä osoby, ktorá zodpovedá za prenájom. Ak sa vám zdá neochotná alebo nesympatická, nie je to dobré znamenie. Môže vám to spôsobiť množstvo komplikácií pri zariaďovaní ďalších svadobných príprav na mieste, lebo vám nemusí vyhovieť alebo sa všetko bude vybavovať strašne zložito. Radšej majte svadbu na mieste, kde ste jednali s príjemným človekom a kde vám hneď vyšli v ústrety, snažili sa vám ponúknuť množstvo možností a všetko, čo ste chceli sa dalo zariadiť. Takýto prístup nasvedčuje tomu, že budú veľmi ochotní aj počas vašej svadby a všetko bude tak, ako má byť.

Tip: Svadba a ročné obdobia