Mať na svadbe svadobného kameramana?

01/29/2023

Svadobný kameraman je väčšinou prvý na odstrel, keď sa snúbenci snažia na svadbe ušetriť. Je však správne, zveriť váš svadobný deň iba do rúk svadobného fotografa?  Nebojíte sa, že toto rozhodnutie budete neskôr ľutovať? V nasledujúcich riadkoch si priblížime, aká je náplň práce svadobného kameramana, aký by mal byť dobrý svadobný klip, alebo svadobné video a tiež si zhrnieme dôvody, pre ktoré sa oplatí mať na svadbe kameramana….

Náplň práce svadobného kameramana

Náplňou práce profesionálneho svadobného kameramana je v prvom rade zachytiť na svadobné video, tie najdôležitejšie momenty svadby akými sú prípravy, odobierka, svadobný obrad, svadobný tanec, krájanie torty či čepčenie, pri čom hlavnými protagonistami ste vy dvaja. Následne toto jeho celodenné natáčanie svadby post-produkčne upraví a dodá mladomanželom svadobné video, ktoré zachytáva tie najdôležitejšie momenty celého dňa, či krátky iba niekoľko minútový svadobný videoklip. Dobre spracovaný svadobný klip zachytáva najlepšie svadobné momenty zo svadobného miesta a je doplnený o peknú hudbu a zaujímavý strih.

Aký by mal byť dobrý svadobný klip?

Svadobné videoklipy sú v súčasnosti dokonalé umelecké diela, ktoré vie post-produkčne spracovať iba naozajstný svadobný profesionál.

Tak ako pri svadobnom fotografovi aj pri svadobnom kameramanovi je jeho prevedenie spracovania svadobného videa unikátne a charakteristické niečím iným. Niektoré mladomanželské páry uprednostňujú dokumentáciu celého svadobného dňa, od svadobných príprav až po voľnú zábavu, iné nechávajú priestor na realizáciu svadobnému kameramanovi.

Tiež existujú rôzne typy svadobných videozáznamov na základe štylistického prístupu, špeciálnych efektov a dokonca aj použitého modelu kamery.

Niektoré svadobné videá sú umelecké, iné sú v štýle cinematic ako vystrihnuté z filmového plátna alebo v štýle story-telling, ktoré v prvom rade rozprávajú príbeh.

Okrem toho sa svadobné videá líšia aj v tom, aký z nich ide celkový „feeling“. Niektoré sú krásne dojemné, iné sú neuveriteľne romantické, niektoré sú príjemné a zábavné. Profesionálny svadobný kameraman dokáže túto emóciu do finálneho výsledku premietnuť bez ohľadu na to, či to bola vaša požiadavka, alebo táto emócia vyplynula z vášho svadobného dňa.

Práve pre túto rozmanitosť v prístupe a finálne spracovanie sa nedá jednoznačne povedať aké by malo byť dobré svadobné video alebo svadobný klip, nakoľko každému sa páči niečo iné. Dobrý svadobný klip je v prvom rade taký, čo sa ti páči, preto si skús premyslieť aký štýl svadobného videa sa ti páči najviac a podľa toho si aj vyberaj kameramana na svadbu, ktorý dokáže tvoju predstavu premeniť na realitu.

Dôvody pre ktoré mať kameramana na svadbe

– Zachytenie vášho svadobného dňa na film je nadčasová pamiatka

Svadobný deň zbehne ako voda a ty ako nevesta či ženích nebudete pri všetkom dianí na svadbe. To sa jednoducho nedá. Mnohé skvelé momenty vám určite ujdú a tie sa podarí zachytiť jedine na kameru. Zachytenie vášho svadobného dňa na film je nadčasová pamiatka, z ktorej sa budete zaručene tešiť celé roky.

– Svadobné video sa dá omnoho lepšie personalizovať ako svadobné fotografie

Aj keď sa so svadobným kameramanom dohodnete na štýle videa a „feelingu“, ktorý z neho má ísť, vždy máte možnosť toto video trošku personalizovať a to napríklad takým spôsobom, že zahrniete vaše obľúbené skladby, alebo iné momenty či videá, ktoré buď máte alebo necháte nakrútiť vášmu kameramanovi. Takýto level personalizácie sa dá realizovať len ak máte aj svadobného kameramana.

– Svadobní hostia nemusia vašu svadbu natáčať na mobil

Dnešná doba je už jednoducho taká, že namiesto toho aby si vaši svadobní hostia naplno vychutnávali momenty na vašej svadbe, majú tendenciu vytiahnuť z vrecka mobil a pozerať sa na váš svadobný obrad alebo svadobný tanec cez displej telefónu. Ak však zabezpečíš, aby každý svadobný hosť dostal zo svadby profesionálne svadobné video, svadobní hostia tak budú duchom plne prítomní na dianí na svadbe a zároveň nebudú svoje „paprčky“ pchať do záberov svadobnému kameramanovi.

Tak či onak, rozhodnutie, či si na svadbe dopriať svadobného kameramana alebo nie, je len na vás. Sadnite si preto so svojím budúcim manželom k poháru dobrého vínka a preberte si jednotlivé svadobné položky a ich ceny. Koľko ste ochotní minúť za to, či ono… Jedno vám však garantujem, svadobný kameraman vytvorí spomienky, ktoré vám budú navždy pripomínať chvíle vášho spoločného šťastia.

SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND
ADD A COMMENT