Ako docieliť, aby boli Vaše svadobné fotografie dokonalé?

06/15/2022

Svadba je životná udalosť, ktorú si chcú novomanželia pamätať do konca svojho života. Najlepší spôsob, ako si uchovať spomienky z tejto významnej, životnej udalosti je zachytiť tieto momenty na fotografie.
Svadobné fotky sú predovšetkým o emóciách, láske, romantike a kráse.
Na to, aby však tieto zábery dosiahli punc dokonalosti, je dôležitá vzájomná spolupráca nevesty, ženícha a v neposlednom rade svadobného fotografa.
Jedine tak sa nám podarí vyhotoviť zábery, ktoré Vás zaručene dojmú, aj keď sa vrátite k fotografiám po rokoch.

V nasledujúcich riadkoch sa s vami podelím o svoje bohaté skúsenosti nadobudnuté praxou profesionálneho svadobného fotografa, poradím Vám, aké prostredie si vybrať pre dokonalé zábery a čo všetko zahŕňa sériu svadobných fotografií.

svadobny fotograf vojtech durkovic
foto : Svadobny fotograf Vojtech Ďurkovič

Svadobné fotografie od príprav až po zábavu.

Svadobné fotografie predstavujú celý rad sérií fotiek. Prvé fotografie vznikajú už pri príprave nevesty, kedy je nevesta v kruhu svojich najbližších a kaderníčka, spolu s vizážistkou usilovne pracujú na vyzdvihnutí a podčiarknutí krásy nevesty. Fotografovanie príprav ženícha nie je častým javom, avšak i takéto foto sa nechávajú zhotoviť – ako spomienku na deň “D”. Ženích sa stáva hlavnou postavou svadobných fotiek pri takzvaných pytačkách. Fotky zo série pytačiek zachytávajú atmosféru našich svadobných zvykov a tradícií.

Fotografovanie svadobného obradu v kostole alebo na inom mieste, patrí medzi najdôležitejšie. Každý novomanželský pár predsa túži po dokonalých záberoch z momentu, kedy si povedali svoje “áno” a sľúbili si večnú lásku a vernosť.
Ak bolo odjakživa Vaším snom mať svadobný obrad “pod holým nebom”, prečítajte si môj článok Svadobný obrad v prírode.

Po svadobnom obrade býva vo zvyku zhotoviť spoločnú svadobnú fotku, ako i fotografiu mladomanželov s rodičmi, starými rodičmi a ďalšie skupinové fotografie. Nevesty sa zvyknú fotografovať so svojimi družičkami, takéto fotky sú nežné a ženské. Foto mladomanželov s kompletnou družbou sú často veselé až humorné. Samozrejme všetko závisí od povahy mladomanželov, či chcú, aby boli ich svadobné fotky čisto romantické, alebo okorenené vtipnými pózami.

Svadobné portréty

Keď si pozriete svadobný album Vašich rodičov, nemusíte byť zrovna profesionálom, aby ste videli, že vtedajšie fotografie mladomanželov boli jednoduché, jednoliate a takmer bez štipky nápadu.
Dnes svadobné foto nevesty a ženícha dýchajú uvoľnenou romantikou a dovolím si tvrdiť, že v súčasnosti už ťažko nájsť svadobné fotky jednotlivých párov, ktoré by boli na vlas identické.
Ak si však neviete dať rady s trémou a pri pomyslení na fotenie svadobných portrétov Vás prepadá panika, rozhodne Vám odporúčam prečítať si článok Ako sa pripraviť na svadobné portrétne fotenie.

Interiér alebo exteriér?

Ak sa rozhodnete pre fotenie svadobných portrétov v prírode, príroda sa svojou pestrosťou zaručene postará o to, aby z každej Vašej fotografie doslova sálalo prirodzené kúzlo romantiky.
Pre svadobné fotky s prírodnou scenériou sú ideálne lúky, zrúcaniny hradov, jazierka, či poľné cestičky.
Túžite po fotografiách, ktoré sú fotené v exteriéri, ale zároveň dýchajú atmosférou histórie? Medzi také svadobné fotografie ženícha a nevesty odporúčam zábery z historických častí mesta, jeho námestia, pripadne z rôznych uličiek.
Tip: Svadobný koč s koňmi alebo veterán sú skvelým doplnkom svadobných fotografií.

Túžite po unikátnych a originálnych svadobných záberoch?
Vyberte si na fotografovanie jedno z kurióznych miest, napríklad let balónom, zoskok z lietadla alebo svadbu vo vode.

Pre interiérové svadobné fotografie sú ideálne priestory, ktoré v sebe nesú čaro romantizmu. Napríklad zámky, hrady alebo kaštiele. Fotenie v interiéri hradu, či zámku je jedinečný spôsob ako dosiahnuť, aby Vaša svadobná fotografia vynikla v rozprávkovom štýle.
Nech už sa rozhodnete pre akékoľvek miesto pre zvečnenie tejto významnej, životnej udalosti, nemali by ste zabúdať, že kvalitné svadobné fotky si vyžadujú i dobrého, skúseného a predovšetkým kreatívneho svadobného fotografa.