Ako sa pripraviť na svadobné portrétne fotenie

06/05/2022

Poznáte to, prípravy na svadbu sú už v plnom prúde, kostol vybavený, catering vybavený, zákusky vybavené, obrúčky zajednané , svadobný fotograf…
Ops!!! Svadobný fotograf? Ale ktorý?

Každá jedna nevesta túži po dokonalom svadobnom dni. A však tak, ako je dôležitý samotný priebeh tohto dňa, je rovnako dôležité aj nájdenie svadobného fotografa, ktorý bude vedieť naplniť Vaše očakávania. Skôr než sa však pustíte do hľadania toho pravého, (myslím pravého svadobného fotografa, ženícha už predsa máte 🙂 , mám pre Vás pár cenných rád, ktoré Vám môžu toto náročné rozhodovanie urobiť jednoduchším.

Foto : Svadobny fotograf Vojtech Ďurkovič

Na čo treba myslieť pred svadobným fotením?


Je dôležité, aby svadobný fotograf poznal Vašu predstavu už pred fotením. Predídete tak sklamaniu a zbytočným očakávaniam. Pozrite si na internete, či v časopisoch čo najviac svadobných fotografií a sami si zvoľte, akým smerom by ste sa chceli uberať. Spravte si výber tých najlepších a nebojte sa ich ukázať vášmu fotografovi. Nie je v poriadku, keď klient nemá žiadnu predstavu, ale ani keď ju má prehnanú a premyslenú do detailov. Nechajte sa uniesť atmosférou, iba tak môže fotenie dopadnúť výborne.

Neočakávajte však, že fotografia bude vyzerať presne tak isto ako na obrázku. Má slúžiť len ako inšpirácia a tiež na to, aby fotograf a klient zosúladilli svoje predstavy. Vy budete čeliť iným okolnostiam, iným podmienkam a najmä vaša osobnosť a osobnosť fotografa je jedinečná, preto dôležitejšie ako spraviť presnú kópiu, je nechať vaše osobnosti vyniknúť.

Príprava na svadobné portrétne fotenie

svadobne licenie
Foto : Svadobny fotograf Vojtech Ďurkovič


Čo najskôr odhoďte zábrany a verte tomu, že to je to najviac, čo môžete pre dobrú fotku spraviť. Pomôže Vám, keď sa pokúsite čo najviac spoznať sami seba. Skúste sa teda na fotenie pripraviť aj tak, že si uvedomíte, ktoré pózy Vám svedčia, aký výraz tváre Vás najviac vystihuje. Pokojne si nejaké pózy nacvičte pred zrkadlom, no nepreháňajte to a nechajte vyjsť najavo vaše prirodzené vlastnosti. Obrovskou výhodou pri svadobnom fotení, najmä ak sa fotí v deň svadby, je, že všetko je dokonalé. Nevesty majú krásne šaty, make up, účes a ženích tiež nie je na zahodenie. To pridá na sebavedomí a vám sa bude fotiť ľahšie.

Ako spraviť fotenie výnimočným


Každý svadobný fotograf má svoj osobitý štýl fotenia, preto ho treba akceptovať a zároveň mu dôverovať, a tiež do toho vložiť aj samých seba. Na svadobných fotografiách je najkrajšie, ak z nich cítiť atmosféru vzťahu a iskru, ktorá medzi Vami ako svadobným párom je. Preto sa nebojte prejaviť sa a prichystať si napríklad aj rekvizity, ktoré sa k Vám najviac hodia. A v neposlednom rade sa na fotenie tešte. Mnoho ľudí sa nerado fotí, a preto to chcú mať čo najskôr za sebou. Pozrite sa však na to takto. Investovali ste do fotenia nemálo peňazí, preto nimi
neplytvajte len preto, že máte neopodstatnený strach z toho, že budete vyzerať zle.

Stretnutie so svadobným fotografom


Je dobré, ak sa s fotografom ešte pred fotením stretnete a porozprávate sa. Niekedy aj krátky obyčajný rozhovor o bežných veciach môže odstrániť zábrany či bariéry. To isté platí aj pri fotení. Správny fotograf je tak trochu psychológ a všimne si, kedy sa cítite nekomfortne, bude sa Vás snažiť rozosmiať či inak dostať do psychickej pohody. Nájdite si svadobného fotografa, ktorý to robí s vášňou a robte to s vášňou aj Vy.

Fotograf a spolupráca s ním


Fotenie svadby má jednu nevýhodu – fotí sa len raz. Občas treba nechať vzťah medzi svadobným fotografom a fotografovaným nejak rozvinúť a absolvovať viaceré fotenia. No pri svadobnom fotení to tak väčšinou nebýva. Preto skúste ísť do toho naplno, nebojte sa a neriešte, že budete vyzerať hlúpo. Neočakávajte, že fotograf
urobí nemožné. Ak sa nebudete snažiť vy, darmo sa bude snažiť vydať zo seba i z Vás maximum.