KEDY JE VHODNÁ TVORBA SVADOBNÝCH PORTRÉTOV

Tipy kedy fotiť svadobné portréty, možností je viac.Úplne najideálnejšie je fotenie svadobných portrétov mimo deň svadby, nemusí však vyhovovať každému.

Fotografovanie svadobných portrétov počas svadobného dňa

 

Ak ste sa rozhodli pre fotenie svadobných portrétov počas svadobného dňa, je vhodné vytvoriť svadobný harmonogram až po dohode s vaším fotografom, aby ste vedeli, v akom časovom rozmedzí sa bude fotografovanie odohrávať a vedeli tomu prispôsobiť zvyšok svadobného harmonogramu. V súčasnosti platí, že čím viac času venujete svadobnému fotografovaniu, tým krajšie zábery vzniknú. Preto sa väčšina mladomanželov rozhoduje pre svadobné fotenie pred obradom. Treba dať už len pozor na počasie, pretože ak by v deň svadby pršalo, nieje možné fotiť vonku. V tomto prípade je dobré si s vašim svadobným fotografom priplaviť plán B. Môj tip je, skúsiť obvolať okolité zámky, kaštiele alebo iné historické alebo moderné budovy a skúsiť sa spýtať na prenájom týchto priestorov na 1 až 2 hodinky.

 

Fotografovanie svadobných portrétov počas svadobnej hostiny

 

Svadobná hostina u väčšiny začína zhruba od 16. hodiny. Na jej začiatku býva príhovor, svadobný obed/večera a prvý mladomanželský tanec, ktorý odštartuje tanečnú zábavu. Väčšinou po prvom tanečnom kole býva ideálne svetlo (zhruba 2 hodiny pred západom slnka) na zachytenie portrétov novomanželov. Svetlo je príjemne teplé a mäkké, takisto sa dá hrať so západom slnka a zachytiť krásne romantické zábery. Toto svetlo veľmi pomáha fotografovi k zachyteniu skvelých emotívnych momentov, naviac Vám slnko nesvieti priamo do očí. Tento čas fotenia má svoju druhú stranu a tou je neprítomnosť na svadobnej hostine, čo často máva za následok, že hostia sa bez prítomnosti mladomanželov spočiatku nebudú baviť (čo značne skomplikuje situáciu kapele / DJovi). Môj tip je, ak preferujete fotky so západom slnka, neisť ďaleko, ideálne využiť (ak je to možné a priestory sú pekné) okolie svadobnej sály (napr. záhradu, park, balkón atď.) a okresať fotenie maximálne na hodinu. Ďalší tip je dohodnúť sa zo starejším a pripraviť extra program pre svadobných hostí počas Vašej neprítomnosti.

 

Fotenie svadobných portrétov mimo deň svadby

 

Fotenie svadobných portrétov mimo deň svadby prevzalo všetky výhody z predchádzajúcich možností a správnym naplánovaním môže predísť aj ich nevýhodám. Prvou veľkou výhodou je čas. Keďže sa na fotenie mimo deň svadby môže vyhradiť kľudne aj celý deň, nemusíte sa stresovať ani vy z toho, že ste už dlho preč z vašej svadby a nemusíte myslieť na to, čo sa tam asi deje. Dá sa pracovať s rôznym svetlom počas dňa. Naviac sa dá tento deň naplánovať podľa počasia a dostatok času umožňuje aj prísť na vaše obľúbené miesto, hrad, les, či do iného pre vás zaujímavého miesta, ktoré zaručí naozaj neopakovateľné zábery.
Dôvod, prečo sa tento spôsob často nevyužíva je, že treba počítať s výdavkami na účes či make-up a takisto nevesty musia vrátiť svoje svadobné šaty do určitého dňa (alebo sa dá ísť fotiť hneď deň po svadbe, takže svadobné šaty budete mať ešte k dispozícii). Môj tip je, pár portrétov spraviť napr. pred kostolom či na záhrade svadobnej sály, zaberie to pár minút a na svadobných portrétoch mimo deň svadby, už nevesta nemusí (pokiaľ nechce) znova platiť kaderníka či vizážistku a môže staviť na prirodzenosť. Vlasy si môže natočiť kulmou aj sama a prirodzený make-up zvládne napr. aj šikovná kamarátka. Jednoduché biele šaty, ktoré kľudne môžu byť aj tie popolnočné môže nevesta znova využiť a ženích väčšinou svoj oblek už vlastní a nepotrebuje ďalšie výdavky. Dokonca ak máte psíka, či iné zvieratko, ktoré chcete mať na fotke, alebo veci, ktoré vás vystihujú, môžete vziať so sebou a užiť si váš ďalší svadobný deň. Väčšina fotografov si berie v tomto prípade už nie vysoký príplatok, ktorý obnáša hlavne jeho čas a dopravu naviac, pretože vám venuje ďalší deň.