Ako si vybrať najvhodnejšiu svadobnú farbu?

03/21/2022

Ako si vybrať tú správnu svadobnú farbu, ak sa neplánujete riadiť len módnymi trendmi roka, ale chcete, aby mala aj hlbší význam a vyjadrovala istú symboliku?


Príprava svadby by mala byť v prvom rade radosťou, často je však spojená s komplikovaným plánovaním. Rozhodovanie o konečnej podobe vášho veľkého dňa môže byť dlhodobý proces. Svadba by sa mala niesť v atmosfére, ktorá vás ako budúcich manželov vystihuje a tomu sa podriaďuje všetko od výzdoby, výberu svadobného fotografa a miesta obradu, až po zvolenie si svadobných farieb. Práve svadobným farbám a ich významom sa v tomto článku budeme venovať.
Každá farba má svoj špecifický význam, jej výber preto môže so sebou niesť isté posolstvo o vás ako o páre. Jednotlivé farby tiež vytvárajú charakteristickú atmosféru v miestnosti a na ľudské podvedomie pôsobia rôznym spôsobom. Poďme sa preto pozrieť na to, čo jednotlivé farby vyjadrujú a aký signál svadobčanom výberom svojej svadobnej farby vyšlete.


Biela
Keďže je biela farba symbolom nového začiatku, v európskych krajinách je typickou svadobnou farbou. Symbolizuje tiež čistotu a nevinnosť, preto biela dominuje pri výbere šiat nevesty. Vyjadruje aj túžbu po úprimnosti a jednoduchosti. V kombinácii so zlatou farbou znamená urodzenosť a vážnosť. K tejto farbe sa výborne hodí light and airy svadobný fotograf, viac o štýloch fotenia TU .

zdroj: https://sk.pinterest.com/


Žltá
Žltá = energia! Optimizmus, chuť do života a sebavedomie je to, čo výberom tejto farby signalizujete. Symbolizuje múdrosť a šťastie. Žltú si volia najmä ľudia, ktorí sú dobrodružní, energickí a majú zmysel pre humor. Na ľudskú psychiku pôsobí upokojujúco, tlmí emócie, ale dobre vplýva aj na kreativitu a sebavedomie.

zdroj: https://sk.pinterest.com/


Oranžová
Táto farba je symbol sily a zdravia. Vyvoláva pocity šťastia a je ideálna pre milovníkov zábavy a radosti. Oranžová je kombinácia žltej a červenej a spája v sebe významy týchto dvoch farieb, avšak vyjadruje ich v zjemnenej forme. Oranžová znamená aj mladosť, silu a vitalitu.

zdroj: https://sk.pinterest.com/


Červená
Je známe, že červená je farbou vášne. Vzhľadom na to, že symbolizuje silné emócie, môže byť vhodnou farbou na svadbu. Potrebné je však používať ju s mierou, poprípade ju kombinovať s jemným odtieňom inej farby. Červenú si volia najmä odvážni, energickí a optimistickí ľudia.

zdroj: https://sk.pinterest.com/


Ružová
Farba lásky, krásy a nežnosti. Táto romantická farba býva na svadbách zastúpená pomerne často, najmä čo sa týka farby šiat družičiek. Údajne si ju vyberajú hlavne romantici a tí, ktorí majú silne vyvinuté estetické cítenie. Vyjadruje túžbu človeka byť milovaný a vytvárať s partnerom hlboký vzťah.

zdroj: https://sk.pinterest.com/

Fialová
Tolerancia, nekonvenčnosť a hlavne tajomnosť. To sú tri významy spájané s fialovou farbou. Môže však predstavovať aj mágiu, kreativitu a silu. Pri tejto farbe platí to, čo pri červenej – v jemnej kombinácii môže vyznieť veľmi príjemne, ale preháňať to s ňou rozhodne netreba. Nie kvôli jej magickému významu, ale príliš veľa fialovej môže pôsobiť ťaživo a nevkusne.


Modrá
Aj keď je táto farba často spájaná so smútkom a melanchóliou, v prvom rade znamená mladosť, spiritualitu a pokoj. Jej rôzne odtiene môžu svadobnému dňu dodať pokojnú a príjemnú atmosféru a vyjadriť náboženské založenie mladomanželov. Na druhej strane si ju niektorí môžu spájať s prílišnou tradicionalitou a opatrnosťou.


Zelená
Zelená je farba rovnováhy a harmónie. Asociuje spojenie s prírodou, preto sa hodí na svadobný deň tých, ktorí majú prírodu v obľube. Je zdrojom pokoja a uvoľnenej atmosféry a takto môže vplývať aj na hostí počas vášho svadobného dňa. K tejto farbe sa výborne hodí light and airy svadobný fotograf, viac o štýloch fotenia TU .


Hnedá a šedá
Tieto farby sa na svadbách vyskytujú naozaj zriedkavo. Ak si zvolíte jednu z týchto farieb, vaša svadba bude zaručene originálna. Hnedá symbolizuje vytrvalosť, pevnosť a zrelosť, zatiaľ čo šedou vyjadríte opatrnosť, ale aj rozvážnosť a pokoj. K tejto farbe sa skôr hodí Moody svadobný fotograf, viac o štýloch fotenia TU


Čierna
Pre svadobné oslavy taktiež netypická farba. Spája však v sebe eleganciu, nadčasovosť a tajomnosť. Ak ste výstrednejší pár, ktorému nevadí pozornosť iných, čierna môže to byť pre vás ideálnou voľbou. Samozrejme, vhodné je použiť ju v kombinácii s bielou. K tejto farbe sa skôr hodí Moody svadobný fotograf, viac o štýloch fotenia TU


Zlatá a strieborná
Tieto dve farby sú symbolom bohatstva. Zlatá však v sebe nesie posolstvo radosti zo života a je typická pre extravagantných, mocných a múdrych ľudí. Strieborná má zas upokojujúci účinok. Symbolizuje zodpovednosť, zmysel pre organizáciu a často je kombinovaná s výraznejšími farbami.


Výber svadobnej farby môže byť náročný, ale v konečnom dôsledku záleží len na tom, aby ste sa počas svadby cítili príjemne a mali pocit, že zvolená farba dotvára celkovú atmosféru. Poradiť sa môžete s buď blízkymi, dekoratérmi, alebo aj so svadobným fotografom, ktorý svadby vidí zo svojej perspektívy (alebo cez objektív 🙂 ), a tak vám môže poskytnúť rady, ktoré by ste inde nenašli.