Svadobný oblek od A po Z.Ako si vybrať ten správny?

03/27/2022

Nielen nevesta sa chce vo svoj veľký deň cítiť výnimočne a zároveň pohodlne. Bez toho, že by sme chceli svadobným šatám dámy uprieť ich dôležitosť, dovolíme si tvrdiť, že rovnakú pozornosť si zaslúži aj outfit ženícha. Spoznajte niekoľko praktických tipov, ako by mal vyzerať dokonalý svadobný oblek.

KEDY HO ZAČAŤ HĽADAŤ?

Dalo by sa povedať, že čím skôr. Odpoveď na otázku, kedy sa do toho pustiť, závisí najmä od toho, akým spôsobom si ho plánujete zadovážiť. Ušitie obleku na mieru spravidla trvá niekoľko týždňov. V lepších požičovniach zase môžu mať čakaciu listinu, ktorá otestuje vašu trpezlivosť rádovo v mesiacoch. Je teda len na vás, koľko času máte na prípravu svadby k dispozícii. Vyberať v každom prípade začnite v dostatočnom predstihu. Pokoj pri rozhodovaní je najlepším predpokladom toho, aby ste s výsledkom boli maximálne spokojný.

KUPOVANÝ, UŠITÝ NA MIERU ALEBO POŽIČANÝ?

Ako sa hovorí, treba poznať všetky svoje možnosti. Svadobný oblek v súčasnosti zoženiete na rôznych miestach a v rozličných cenových reláciách. Výsledná suma by však nemala byť jediným faktorom pri jeho výbere. Do úvahy by ste mali vziať aj to, či je pre vás oblek jednorazovou záležitosťou alebo sa vám v blízkej budúcnosti zíde opakovane.

— Oblek z požičovne —

Asi vopred tušíte, že ide o cenovo najdostupnejšiu možnosť. Má však aj jednu výhodu navyše – ušetrí vám čas. Svoj svadobný odev si môžete kompletne vyskladať v tom istom salóne ako budúca nevesta. Žiadne zdĺhavé hľadanie ani opakované skúšky u krajčíra. Prípadné drobné úpravy vám v požičovni spravidla poskytnú v cene. Tá sa pri oblekoch väčšinou pohybuje od 100€ do 300€.

— Kupovaný oblek —

Predstavuje akúsi zlatú strednú cestu. Kvalitatívne i finančne. Pri obleku zo špecializovaného obchodu sa nemusíte obávať, že už ho mal oblečený niekto pred vami a zároveň je lacnejší ako ten ušitý na mieru. Veľkým benefitom je široký výber farieb, materiálov a strihov pánskych oblekov podľa najnovších trendov. Pripraviť by ste si na neho mali 300€ až 900€. Možnosť kupovaného obleku využite vtedy, ak viete, že ho budete potrebovať aj na ďalšie spoločenské udalosti či do práce.

— Oblek na mieru—

Ste odhodlaný urobiť zo svojho svadobného dňa vo všetkých ohľadoch špeciálny zážitok? Potom vám oblek musí dokonale sadnúť a jasne odzrkadľovať váš osobný vkus. Objednávanie obleku na zákazku môže byť plne vo vašej réžii. V spolupráci s profesionálnym krajčírom si sami zvolíte nielen strih či farbu obleku, ale aj také detaily ako je tvar vreciek alebo typ gombíkov.

ŠTÝL SVADBY A ROČNÉ OBDOBIE

Toto sú ďalšie dve kritériá, na ktoré by ste pri výber mali prihliadať. Pánsky slávnostný odev môže mať rôzne podoby. Pri príležitosti vlastnej svadby ako svadobný fotograf odporúčam jednu z nasledovných možností.

— Žaket a frak —

V oboch prípadoch ide o vysoko formálne odevy vhodné na elegantné a veľkolepé svadby.

Kabát žaketu môže byť v čiernej alebo antracitovej farbe. Doplnený býva o svetlosivú alebo béžovú vestu a čiernymi poltopánkami. V minulosti bolo bežné vziať si k žaketu cylinder, paličku a rukavice.

Frak nájdete zásadne v čiernej farbe a patrí k nemu biela alebo čierna vesta v spodnej časti v tvare „V“ alebo „U“ a biely motýlik. Frakové nohavice majú vysoký pás a sú takisto čierne. Ich súčasťou sú traky.

— Spoločenský oblek —

Plánujete tradičnú slovenskú svadbu? Potom bude pre vás najlepšou voľbou bežný oblek, ktorý je ideálny na obrad v kostole i na radnici. Bežný, však v tomto prípade rozhodne neznamená nudný. Klasický oblek môže pôsobiť viac aj menej slávnostne. Punc elegantnosti mu dodáte použitím správnych doplnkov – vhodnou voľbou kravaty, vesty, príp. vreckovky na vonkajšej strane saka.

Medzi obľúbené farby spoločenských oblekov patria čierna, sivá a tmavomodrá. Topánky odporúčame čierne alebo hnedé, pričom platí pravidlo, že ich farba by mala byť vždy tmavšia ako farba nohavíc.

Na ročné obdobie treba brať ohľad najmä pri výbere materiálu. Vždy je skvelé, ak je vrchná vrstva i podšívka saka z priedušných prírodných látok. Svadobný oblek určený na leto je väčšinou zhotovený z vlny, hodvábu alebo ľanu. Na chladnejšie dni sa zase hodia obleky s prímesou bavlny či vlneného mohéru.

SVADOBNÝ FOTOGRAF RADÍ:

• Obleky v svetlých odtieňoch (svetlosivá, béžová, kávová) voľte skôr na jar a leto, príp. na svadby v štýle vintage, skvelo sa hodia pre fotenie v štýle Fine Art alebo Light and Airy, viac o štýloch fotenia sa dozviete v článku : Poznáte najmodernejšie a najpopulárnejšie štýly svadobného fotografovania?
• Nepodceňte ani výber košele. Praktické je mať pre deň D odloženú aj jednu rezervnú.
• Kravata by mala byť aspoň taká dlhá, aby zakryla sponu na opasku.

A nakoniec ako bonus, pár odkazov na odporúčané značky oblekov :

Ozeta, Alain Delon, Bandi, Blažek, Sedric Le Blanc.