Najčastejšie otázky na svadobného fotografa

10/04/2022

Otázky pre vášho svadobného fotografa a odpovede, ktoré chcete počuť.

Akonáhle ste zúžili svoj zoznam na dvoch alebo troch potenciálnych fotografov, stretnite sa s každým osobne (alebo na skype, ak je stretnutie zložité), aby ste zistili, či sa s nimi cítite dobre. Dajte na svoju intuíciu. Neviem dostatočne zdôrazniť, aké je dôležité, ale minimálne tak ako zručnosti za fotoaparátom. Celý svoj svadobný deň strávite s touto osobou a ak ste v pohode, budete sa nielen viac baviť, ale aj fotograf získa lepšie zábery.

Okrem vašej intuície, sa ho opýtajte sa týchto pár otázok pred finálnym výberom. Neexistuje žiadny jediný správny spôsob, ako odpovedať na tieto otázky, ale ich zodpovedanie, nech už je akýkoľvek, by vás malo uistiť, že ste si vybrali správneho človeka.Môžem vidieť fotografie z celej svadby?
Každý fotograf vám vie predložiť 50 najlepších záberov, ktoré v živote urobil a vy z toho padnete na zadok. Budú výborné, vyladené na prezeranie. Ale to nie je svadba. Nafotiť výborne celú svadbu, zachytiť všetky dôležité momenty a editovať fotky tak, aby sa zachoval jednotný štýl, dokáže len málokto.

Aké druhy úprav fotiek / postprodukčných prác sú súčasťou vášho fotenia?
Svadba sa koná na mnohých miestach, v rôznych svetelných podmienkach, na svetle, v tme, …. preto bude každá fotka inak farebne ladená. Na jednej bude pokožka hostí vyzerať ako čerstvo pečené prasiatko, na inej je ženích zelený ako Shrek. Dobrý fotograf však v postprodukčnej úprave zjednotí fotky do rovnakého štýlu. Odpoveď, ktorú od fotografa chcete počuť teda je, že vám upraví a farebne zjednotí každý obrázok z vašej svadby.Mohli by ste mať záujem aj o článok : Poznáte najmodernejšie a najpopulárnejšie štýly svadobného fotografovania?

Ako dlho po svadbe bude trvať, než uvidím upravené fotky?
Aj najšikovnejšiemu a fulltimovému fotografovi potrvá 2-4 týždne, než upraví všetky fotky zo svadby. Štandard je však skôr dlhší – 3-4 týždne po svadbe.

Koľko svadieb ste už odfotili a koľko svadieb fotíte ročne?
Jedna vec je odfotiť celkovo 20 svadieb a úplne iná dozvedieť sa, že sa to udialo za posledných 10 rokov. Fotograf, ktorý odfotí ročne 2 svadby, bude mať pochopiteľne úplne iný prístup, skúsenosti a rutinu ako ten, ktorý ich fotí 40. To neznamená, že fotiť menej je zlé, ale je to istý obraz. Napríklad ja fotím 40 svadieb ročne, ale mám aj 50 iných roznych fotení či točení videí.

Koľko času sa nám budete venovať vo svadobný deň?
Odpoveď záleží na vašej dohode s fotografom, ale čím presnejšie si to dohodnete, tým lepšie. Dohoda typu “celý deň”, môže viesť k rôznym interpretáciám. Je lepšie dohodnúť sa, že začínate o 11:00 fotením príprav a končíte o 01:00 fotením popolnočného tanca s prezlečenou nevestou. Alebo sa dohodnete, že sa bude fotiť len obrad a hostina po prvý tanec. Ako sa dohodnete je na vás, ale buďte čo najpresnejší.

Ako sa zmení vaša cena, ak sa naše plány zmenia?
Niekedy sa veci vyvinú tak, že sa rozhodnete, že má fotograf ostať dlhšie. Je dobré vedieť vopred, koľko vás to bude stáť, aby ste si rozhodovanie a dohadovanie ušetrili, keď k tomu príde. Ak sa chcete dozvedieť viac o cene za svadobného fotografa odporúčam článok : 9 dôvodov, prečo sa investícia do svadobného fotografa naozaj oplatí

Je vo vašej cene zahrnutý aj druhý fotograf?
Americkým štandardom je, že svadbu fotia minimálne dvaja fotografi, ideálne celý štáb asistentov, osvetľovačov a fotografov. Cena za svadobný balík potom ale zodpovedá takýmto požiadavkám. Slovenská realita je však skôr taká, že svadbu fotí jeden fotograf, pretože na dvoch nie je rozpočet. O svadobnom rozpočte sa dozviete v článku : Svadobný rozpočet alebo koľko stojí svadba?

Aké oblečenie bude mať fotograf a ich asistenti?
Vidieť fotografa v rifliach a roztrhaných teniskách nie je to, čo si na svadbe želáte. Dohodnite sa na dres code vopred.Štandardne sa ale na svadbe obliekam úplne ako svadobný hosť , umožní mi to sa nepozorovane vmiešať medzi hostí.

Môžem vidieť zmluvu?
Odporúčam klientom, aby sme spolu podpísali zmluvu o dielo. Je to ochrana ich, že dostanú to, čo si zaplatili a pre mňa, že dostanem za svoju prácu peniaze. Každý profesionálny fotograf by teda zmluvu mal mať a na nej svoje legálne údaje – či už je živnostník alebo iná právnická osoba.

Môžete nás uistiť, že máte záložné vybavenie?
Profesionálny fotograf vie, že zariadenia zlyhávajú, baterky sa vybíjajú, objektívy padajú, pamäťové karty sa ničia a zálohy miznú. Väčšinou v ten najnevhodnejší okamžik. Je na to, ale pripravený. A to je rozdiel oproti amatérskemu fotografovi. Uistite sa, že váš fotograf má vybavenie, ktorým vašu svadbu zvládne primerane odfotiť aj v prípade, že mu niektorá časť vybavenia zlyhá.

Toto je pár základných otázok, ktoré by ste mali pred svadbou vedieť.