Sme zasnúbení! Prvé kroky pri plánovaní svadby…

11/11/2022

Požiadal vás o ruku a vy ste povedali áno? Gratulujeme! Práve prežívate jedno z najkrajších období v živote. Po opadnutí tých úžasných emócii zo zásnub, vás však zaručene prepadne aj trošku stres, pretože toho, čo vás čaká vybaviť bude neuveriteľne veľa. No nezúfajte, pretože plánovanie svadby nie je o ničom inom ako o precíznom plánovaní a správnom rozhodovaní a my vám poradíme ako na to.

Prvé kroky pri plánovaní svadby:

1) Koľko svadobných hostí by ste na svadbu chceli pozvať?

Počet hostí výrazne ovplyvňuje to, akým smerom svadbu budete plánovať.
Na začiatok je teda dobré spraviť si predbežný zoznam hostí, ktorých na svadbe obaja chcete mať. Ich počet vo veľkom ovplyvňuje to, aké miesto na svadbu si vyberiete. Spočítať všetkých tých, ktorých chcete na svadbe určite mať sa na začiatok oplatí a budete mať predstavu, či to bude veľká alebo malá svadba.

2.) V akom období chcete mať svadbu?

Kedy si chcete povedať svoje áno? Počas romantickej jari, veselého leta, farebnej jesene alebo netradičnej zimy?
Svadby v septembri sú jedny z najžiadanejších a rezervujú sa aj viac ako rok dopredu. Obľúbenými sú ale aj mesiace ako máj, jún či október, kedy je príroda farebná a skvelá na fotenie.
Skúste sa s partnerom najskôr zamyslieť nad tým, aké termíny by vám na svadbu najviac vyhovovali. Neviažte sa na jeden konkrétny deň, ale určite si aspoň tri varianty. Môže sa vám totiž stať, že vo vybranom dátume bude už vaše vysnívané miesto svadby rezervované rýchlejšou dvojicou.

3.) Na akom mieste by ste chceli mať svadbu?

Vybrať si dokonalé svadobné miesto je niekedy poriadny oriešok.
Zámocká záhrada, horská chata, starobylý mlyn alebo vidiecka stodola? Ak už máte predstavu o najkrajšom mieste vašej svadby, nezabudnite ale myslieť aj na praktické veci. Chcete organizovať obrad, aj oslavu na jednom mieste, alebo sa budete v priebehu dňa presúvať?
Máte v zálohe i mokrý a studený variant obradu, keby počasie práve nevyšlo? Dokáže vám majiteľ priestoru ponúknuť aj občerstvenie a ďalšie služby, alebo ich musíte zabezpečiť inde? Ako to vymyslíte s ubytovaním hostí?
Ak neviete, ktoré miesto by spĺňalo všetky tieto požiadavky najlepšie, máme pre vás jeden tip.
Prekrásny hotel s moderným vybavením, ktorý Vám umožní usporiadať vašu svadobnú hostinu v idylickom prostredí s neopakovateľnou atmosférou a ako bonus, do bodky spĺňa všetky vyššie uvedené požiadavky. Reč je o hotely Dávid Bošany.

4.) Aký rozpočet máte na svadbu?

S výberom miesta svadby sa úzko spája suma, ktorú do svadby budete investovať. Stanovte si preto rozpočet, nech sa máte od čoho odpichnúť.
Rozmyslite si približný počet hostí a štýl svadby. Počítajte s tým, že veľkú položku v rozpočte okrem prenájmu priestorov zaberie aj zaistenie ubytovania a cateringu, živá kapela, fotograf a kameraman, prípadne služby svadobnej agentúry.

Zvoľte si preto položky, ktoré sú pre vás prioritné a nechcete sa ich vzdať, následne potom tie, na ktorých vám naopak nebude vadiť šetriť, alebo ich môžete zo zoznamu aj úplne vyškrtnúť a budete s tým ok. Samozrejme, nezabudnite si dať bokom aj peniaze na kúpu dekorácií, nevestiných šiat, ženíchovho obleku, snubných prsteňov, výslužiek, či prípadných darov pre vašich svadobných hostí.

5.) Akí svadobní dodávatelia sú pre vás dôležití?

Predchádzajúce 4 otázky vám viac-menej vytvoria predstavu o svadbe. Viete koľko na ňu asi môžete minút, kedy by mala byť, kde by mala byť a kto by mal na nej byť. Termín svadby ako aj svadobnú sálu už rezervovanú máte a je na čase riešiť ďalšie veľmi podstatné služby. Svadobný fotograf, svadobný kameraman, DJ, či kapela. Tieto služby začnite vyberať hneď, ako už máte stanovený termín svadby a jej miesto. Sú to služby, ktoré k svadbe neodmysliteľne patria a tieto služby sú špeciálne tým, že v daný termín môžu byť daní dodávatelia iba na jednom mieste. Ak chcete, aby to bola práve vaša svadba, s rezerváciou neotáľajte.

TIP: 9 dôvodov, prečo sa investícia do svadobného fotografa naozaj oplatí