Svadobný fotograf cena.

12/27/2021

Je to môj osobný postoj na ceny služieb svadobného fotografa. Mal by pomôcť nevestám, správne sa rozhodnúť.
Začal by som asi tým, že väčšina budúcich neviest nemá predstavu o cene za fotografické služby, čo je to úplne logické, veď väčšina sa vydáva prvý krát a cenovú hladinu nepoznajú. Tak ako cenové rozpätie, tak aj názory na ceny sú viac než rôzne a pr každého je iná cena, inak akceptovateľná. Ako to teda vlastne je s cenou za svadobného fotografa?

Kvalita niečo stojí, alebo inak povedané „nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali lacné veci“ – by malo byť v tomto prípade to správne motto, ktoré by nám malo zavážiť pri rozhodovaní. Hlavne preto, že ide o službu, čo je ešte komplikovanejšie, ale o to viac, to v tomto prípade platí. Posúdiť kvalitu práce svadobného fotografa je, a vždy aj bude, subjektívne. Nakoľko kvalita fotografie je nemerateľná, v konečnom dôsledku ide len o jednu jedinú vec. Či sa mi fotografie páčia, alebo nie! Nič viac a nič menej. Najlepšia rada pre budúce nevesty je, že vyberajte svadobného fotografa podľa fotografií a nie podľa ceny. Keď sa Vám budú páčiť fotografie fotografa, ktorý stojí 400 eur, objednajte si ho. Len čo v prípade, ak sa Vám budú páčiť fotografie fotografa, ktorý stojí napr. 800 eur a Váš rozpočet je „len“ 600 eur? Moja rada je jednoznačná, objednajte si toho fotografa, ktorého fotografie sa Vám páčia najviac bez ohľadu na jeho cenu. Viem, budete namietať, že to už je príliš veľa peňazí. Áno je, ale budú to najlepšie investované peniaze do Vašej svadby. Pozor, ale len v tom prípade, že od fotografa dostanete to, čím sa aj prezentuje! Nechajte si našepkať svojou intuíciou a pocitmi. Starostlivo si pozrite jeho tvorbu. A sústreďte sa na „obyčajné momenty“, nie „pozlátko“ (t.j. svadobné portréty – štylizované pózy). Pretože práve to, ako vie fotograf zachytiť tie „najobyčajnejšie“ momenty na svadbe tak, aby boli neobyčajné, je najdôležitejšie. Prečo? Jednoducho preto, že sa už nikdy nezopakujú a práve tieto momenty budú časom pre Vás mať najväčšiu hodnotu. S dobrou fotografiou je to ako s dobrým archívnym vínom, potrebuje čas na dozretie. A intuitívne…vždy nás viac osloví fotografia, vyžarujúca prirodzenosť. Má v sebe ďaleko silnejšiu mágiu a pútavejšiu atmosféru ako pózovanie – portrétovanie…

Milé budúce nevesty, stanovte si základné priority na Vašej svadbe a držte sa toho za každú cenu aj keď to bude veľmi ťažké. Budete musieť robiť veľa kompromisov. V prípade, že bude na jednom z prvých troch miest zoznamu (priorít) svadobný fotograf, tak Vám gratulujem, lebo ste si prišli na to, ako čo najživšie udržať v pamäti váš svadobný deň… Spomienky vyblednú, ale fotografie nie. Tie Vám práve tie vyblednuté spomienky vrátia späť.