Svadobné šaty sú šatami všetkých šiat. Sníva o nich každá žena od malého dievčatka. Jedine ony ostanú navždy uchované na fotografiách a videách.Svadobné šaty sú najvýraznejším dekoračným prvkom nevesty a v podstate ich je vidno na skoro každej fotke. Ak ste si vybrali nádherné šaty, myslite aj na to, že to aké sú ovplyvňuje aj to ako vám v nich bude pri fotení. Konzultuje to preto aj so svojim svadobným fotografom ako z nich vyžmýkať najkrajšie svadobné fotky.

Predtým, ako pôjdete nakupovať, prezrite si internet a časopisy, aby ste našli štýly, ktoré sa vám páčia. Vytrhnite si alebo vytlačte fotky a vložte ich do vášho svadobného zakladača.
Ak máte priateľky, ktoré sa nedávno vydávali, preberte s nimi či boli spokojné so službami spoločnosti, ktorú si vybrali. Ak áno, tam začnite.Vedzte, že modelky vo svadobných šatách sú veľmi vysoké a veľmi štíhle. Štýly, ktoré sa vám páčia na obrázkoch nemusia byť vhodné pre vašu výšku a postavu, takže choďte do salónov s otvorenou mysľou a vyskúšajte si niekoľko štýlov šiat.

 

Typy svadobných šiat :

Strih do A (línia A)

Tvar šiat pripomína písmeno „A“. Šaty môžu byť vcelku alebo v komplete (korzet a spodnička). Vrchná časť šiat prilieha k telu, od bokov sa jemne rozširujú smerom nadol. Pás môže byť zvýraznený šerpou alebo čipkou. Šaty takého strihu pristanú každej neveste.

Korzetové svadobné šaty

Elegantné svadobné šaty, pretože korzet drží chrbticu pevne. Korzetové šaty charakterizuje priliehavý živôtik s ramienkami alebo bez a nariasená sukňa. Nad týmto typom by mali rozmýšľať vysoké nevesty s úzkym pásom a širšími bokmi. Útlejšie postavy v nich budú vyzerať dôstojnejšie, ženy s plnšími tvarmi tento typ šiat opticky zoštíhli.

Empírový, rovný strih

Tento strih sa vyznačuje dvoma základnými prvkami: vysokým pásom a prestrihnutím pod prsiami. Od pŕs sú šaty prestrihnuté a efektne sa rozširujú až nadol. Vhodným doplnkom sú rukavičky. Takýto typ šiat je vhodný pre ženy s väčším poprsím alebo pre nastávajúce mamičky, ktoré sa v nich budú cítiť pohodlne.

Morská panna, rybí chvost

Tento typ šiat nádherne zvýrazňuje krivky tela. Odporúča sa chudším ženám s výraznými tvarmi bokov, pásu a pŕs. Pristanú predovšetkým vysokým a štíhlym nevestám. Sú elegantné a nevšedné. Nevesty s menšími prsiami si môžu pomôcť špeciálnymi push-up vložkami, ktoré dajú prsiam pekný tvar. Iné nedokonalosti prírody bohužiaľ tento typ svadobný šiat nezakryje.

 Princeznovský strih pre dokonalú princeznú

Ide o univerzálny typ svadobných šiat, vhodný takmer pre každý typ postavy. Šaty tesne priliehajú k prsiam a pásu, smerom od pása nadol sa postupne rozširujú. Sú vhodné pre nižšie, silnejšie typy postavy, odporúčajú sa ženám, ktoré majú širšie boky a plnšie stehná. Vďaka špeciálnemu strihu sú tieto nedokonalosti prírody elegantne ukryté.

 

S kým a ako ísť nakupovať?

Keď pôjdete šaty hľadať, odporúčam vám nebrať so sebou dav ľudí. Príliš veľa ľudí môže priniesť veľa rôznych názorov a niekedy sa môžete v nich stratiť. Zoberte vašu mamu, najlepšiu kamarátku alebo družičku. Niekoho, komu dôverujete a kto bude úprimný a povie vám pravdu.Ak už máte deti, radšej ich so sebou neberte. Doprajte tento čas sebe a sústreďte sa na toto veľmi dôležité rozhodnutie.Oblečte si dobrú spodnú bielizeň a topánky s takým podpätkom, aký budete mať aj vo svadobný deň.Počas hľadania šiat počúvajte rady predajcu, majú nos na výber toho správneho štýlu. Môžu vám poradiť aký štýl najlepšie sedí vášmu typu postavy a aké materiály sa najviac hodia k vašej svadobnej téme.

 

Neponáhľajte sa, ale nenechajte to na poslednú chvíľu

Zháňanie svadobných šiat mesiac pred svadbou je jedna z najhorších možných situácií. Nenechávajte to na poslednú chvíľu, aby ste nemuseli znižovať svoje nároky a vyberať z menšieho počtu šiat.Užívajte si skúšanie, ale neobetujte tomu všetok svoj čas. Ak budete mať pocit, že ste našli tie pravé, nechajte sa týmto pocitom viesť.A nakoniec, svadobní návrhári prichádzajú s novou kolekciou svadobných šiat vždy v Apríli a Októbri. Takže ak sa zasnúbite v týchto mesiacoch, začnite hľadať a skúšať čo najskôr. Môžete sa zamilovať do šiat z novej kolekcie, ale aj nemusíte.

 

Pri skúšaní sa rozhýbte

Pri skúšaní svadobných šiat sa v nich ponaťahujte, nestojte ako figurína. Toto je podstatná informácia. Vo vašich budúcich šatách sa posaďte, urobte drep, roztancujte sa, čokoľvek potrebujete, aby ste sa uistili, že sa v deň svadby budete cítiť pohodlne.Svadobné šaty na vás síce budú vyzerať úžasne, šnurovačka váš pás krásne zoštíhli, ale to, že sa v nich nedokážete obuť, sadnúť si, nieto ešte dýchať, vám vo svadobný deň ku pohode rozhodne nepridá. Vaše svadobné šaty by mali upútať pohľady, nie spútať vás tak, že nebudete schopná zjesť nič z občerstvenia, na ktoré ste sa tešili od chvíle, keď ste ho objednávali.

 

Dlhá vs krátka vlečka

Ak majú šaty vlečku, nezľaknite sa hneď, že sa s ňou nebudete môcť pohybovať. Väčšina vlečiek sa dá vypnúť, aby vás ani počas tanca neobmedzovali. A keď budete stáť pri oltári, vaša vlečka bude ohromujúca.Aby som to zhrnul, tak dlhú vlečku by som odporučil skôr na fotenie v „civilizovanejšom“ prostredí – v interiéri, na rovnej ceste, na terase, nádvorí apod. Ak sa chcete fotiť v lese, v horách, vo vinohradoch a iných dramatických miestach, pamätajte na to, že dlhá vlečka môže skomplikovať život vám aj svadobnému fotografovi.Pravdou je, že dlhé vlečky vyzerajú na fotkách krajšie. Na druhej strane fotiť sa vo vinohradoch s dlhou vlečkou znamená, že si ju dosť zašpiníte a bude sa zachytávať na kríčkoch, tráve a kamienkoch. Alternatívou je pri chôdzi si vlečku chytiť do rúk a chodiť tak. To ale zasa znamená, že si veľmi obmedzíte možnosti fotenia pri nepózovanej chôdzi a pod.

 

Vyberte si dlhý závoj

Fotky s dlhým závojom sú fakt cool, a vy sa navyše so závojom budete možno cítiť viac ako nevesta. Závoj môže byť krátky, len taký aby prekryl tvár nevesty, ale oveľa krajšie fotky vznikajú s dlhým, kľudne aj 3 metrovým závojom. Navyše závoj môže byť použitý v množstve fotografických variácií nielen pri fotení portrétov nevesty, ale aj celého páru.Prezrite si pár fotiek z mojej galérie svadobného fotografa TU

 

Nezabudnite na fotografie

Pokiaľ ide o fotografie, sami sme si najhorším kritikom. V skúšaných svadobných šatách sa vyfotografujte viackrát z každého uhla, aj z uhlov, kedy vám to podľa vás pristane najmenej. Počas svadby vás budú ľudia sledovať z rôznych pohľadov. Takže sa uistite, že vám šaty sadnú nielen spredu, ale aj zozadu, zboku a zo všetkých ostatných strán.Všimnite si aj to, ako vyzerá materiál šiat na fotografiách. Niekedy šaty z taftu alebo saténu vyzerajú na neveste nádherne, ale svetlo sa na nich láme tak, že na fotografiách vyzerajú akoby pokrčené. A práve fotografie sú na celý život.
Nakoniec si všimnite, ako vyzerá na fotografiách vaša postava. Takže ak sa vám páčia vaše ruky, alebo vaše nohy, alebo vaše kľúčne kosti, vyberte si šaty, ktoré ich odhalia a čo je dôležitejšie, také, ktoré vyzdvihnú aj partiu, ktorú zbožňuje váš nastávajúci.Každá žena je jedinečná, aj vaše nákupné skúsenosti budú jedinečné. Ale nakoniec, pamätajte si, pohodlie je na prvom mieste, až potom móda.

A nakoniec malý bonus, Svadobné salóny, ktoré odporúčam :

Lulu a Anna , Salon LamourWedding Evenue , Svadobný salón Diamond , Salon EvaMaria  , Salon Isabell