každá nevesta chce dokonalú svadbu

Termín Vašej svadby
Termínom svadby by som asi začal, pretože ja to základný kameň, od ktorého sa môžete odpichnúť.Keď si to zoberiem z pohľadu ročného obdobia tak na jar alebo jeseň sú teploty cez deň prijateľnejšie.Svadba sa, ale nemôže konať pod holým nebom (stanom) koly väčším nočným poklesom.Na to je leto ako stvorené, aj keď je tam stále riziko zrážok.Samozrejme svadby pod ,,holým nebom” sú naozaj najkrajšie a najromantickejšie.Ak by sa, ale svadba nemala konať v prírode pod holým nebom, skôr by som asi odporučil termín na jar alebo jeseň.Zaujímavé termíny sú napríklad začiatok marca alebo koniec októbra kedy napríklad pri dobre načasovanom obrade ( začiatok obradu cca 15:00 ) po ceste z obradu na miesto svadobnej oslavy sa môžete zastaviť kdekoľvek na lúke, roli alebo len trochu zaujímavom mieste, o atmosféru sa postará a krásne vykreslí práve zapadajúce slnko.Stačí pritom len možno 10 až 15 minút a máte krásne romantické fotky.

Svadobný obrad
Keďže svadobný termín máte vybratý, dobré je si zabezpečiť obrad na daný deň.Je to veľmi dôležité, pretože akonáhle budete vedieť čas obradu, celý Váš svadobný celodenný program bude prispôsobený práve jemu.Ja sa ako prvé pýtam svadobčanov na čas svadby, ako druhé či chcú fotiť svadobné portréty v daný deň alebo až ten nasledujúci a po tretie, či majú odobierku.Napríklad ak máte obrad 15:00 a chcete fotiť portréty v daný deň ešte pred obradom a nemáte odobierku, nevestu treba začať stylovať už o 9 ráno, pretože vlasy, make up a obliekanie do svadobných šiat zaberie mnohokrát až 4 hodiny.Potom tam treba zarátať aj presuny, ktoré aj keď sa to nezdá, ale mnohokrát si riadne odhryznú z času.Nakoniec zostane na fotenie svadobných portrétov možno len hodinka a pol, čo by ale malo postačovať na krásne a kvalitné zábery.Ak by ste mali aj odobierku, budík si môžete nastaviť minimálne o hodinu a pol skôr.Každopádne si treba dať rezervu aspoň pol hodinu v prípade akýchkoľvek komplikácií.

Fotograf, kameraman a Dj
Veľa najžiadanejších termínov býva rezervovaných u profesionálov už skoro rok dopredu.Netreba preto zaháľať a je dobré sa pustiť do zháňania profíkov čím skôr.Dosť často sa ma svadobčania pýtajú na názor či si zadovážiť kameramana na svadobné video alebo nie.Na takúto otázku je ťažko odpovedať, každý máme na danú vec iný názor a samozrejme aj rozpočet.Môj názor je taký, že keď video tak radšej pekný 5 minútový prezentačný videoklip, v ktorom budú tie najkrajšie a najpodstatnejšie chvíle z celého svadobného dňa, ako úmorné trojhodinové video, ktoré si možno nakoniec ani nepozriete celé, lebo nebude mať konca kraja.Ak Vám môžem poradiť vyhýbajte sa ,,profíkom” ktorý Vám sľúbia, že bez problémov spravia fotky aj video naraz, podľa môjho názoru to nie je možné ak je na to len jedna osoba, utrpí tým dosť kvalita či fotiek alebo videa.Ak už máte vybraného svojho Dja, je fajn mu vytvoriť približný zoznam skladieb, ktoré by mal hrať.Bude tak skvelo pripravený to poriadne roztočiť a zabezpečiť Vašim svadobným hosťom poriadnu zábavu.

Svadobná hostina
Je potrebné odškrtnúť položku „svadobná hostina“.Pohostenie býva jednou z najdrahších položiek na svadobnom zozname. Preto nie je na škodu načrtnúť si v dostatočnom predstihu všetky vaše priania a porovnať ich s rozpočtom, aby vám zostal dostatok času na prípadné alternatívne riešenia.

Okrem zostavenie slávnostného menu je potrebné takisto zvoliť vhodné miesto a objednať svadobnú tortu.To, kde sa svadobné pohostenie uskutoční, je rovnako dôležité ako výber samotného dátumu sobáša. Práve tu sa väčšinou odohráva prevažná časť slávnostného dňa, mnohokrát sa okolo tohto miesta točí celá svadba.
Pokiaľ nemáte na začiatku jasnú predstavu o tom, kde by sa hostina mala konať, pravdepodobne sa budete rozhodovať na základe vášho rozpočtu. Podľa toho sa môžete rozhodnúť buď pre reštauráciu, catering alebo prípravu pohostenia svojpomocne.
Reštaurácia
– Cena svadobného občerstvenia v reštauráciách sa pohybuje okolo 30 až 70 eur na osobu. Za túto cenu nakŕmite svojich hostí od začiatku až po koniec svadby. Pokiaľ v túto chvíľu začína byť váš rozpočet napätý, skúste porozmýšľať nad alternatívami: rodinní príslušníci a blízki priatelia si môžu pochutnať na poriadnom svadobnom menu, pre kamarátov alebo kolegov z práce, ktorí vám prídu len zablahoželať, však stačí pripraviť len jednoduché švédske stoly. Možno ste aj tak stále na vysokej sume, tá ale v sebe zahŕňa ako slávnostné a reprezentatívne priestory na hostinu, tak aj odpadajúce starosti s následným upratovaním miesta oslavy.


Catering
-Výhodou cateringu je, že za vami príde kedykoľvek a kamkoľvek. Navyše, pokiaľ plánujete napríklad svadbu vonku, je táto služba schopná zariadiť potrebné vybavenie, akým sú napríklad altánky, osvetlenie a mobiliár. V niektorých prípadoch na cateringovej agentúre môžete nechať aj dekorovanie priestoru. Prispôsobí sa štýlu svadby nielen oblečením personálu, ale aj občerstvením.
Na druhej strane je určitým negatívom tohto variantu fakt, že prvý deň vášho manželstva pravdepodobne premrháte upratovaním priestorov po bujarej zábave. Tento úkon totiž väčšinou cateringová spoločnosť nezabezpečuje, odporúčam si preto zabezpečiť aj upratovaciu službu.


Home-made


Tento variant je vhodný hlavne pre menšie, napríklad záhradné svadby alebo naopak pre novomanželov, ktorí majú veľké príbuzenstvo, ochotné pri prípravách pomôcť. Ďalej bude potrebné nájsť niekoho, kto sa zhostí tak trochu netradičnej svadobnej roly a na samotnej hostine sa postará o servis (napríklad doplňovanie čistého riadu). Nízka cena je tak v tomto prípade vykúpená pomerne veľkou časovou a organizačnou náročnosťou.Aj keď budú mať financie dôležité slovo pri výbere miesta svadobnej hostiny, nezabudnite, že sa tento deň (snáď) už nebude opakovať, a tak by ste mali voliť i srdcom. Vyberte také miesto, kde vám bude dobre. Možno vašej duši a štýlu svadby najlepšie zodpovedá svadobná hostina vonku aj keď vás od nej ostatní odrádzajú, pretože čo ak bude náhodou pršať

Čo odporúčam ako svadobný fotograf, pre krajšie svadobné fotky –

Ak by som to mal zobrať podľa časového harmonogramu svadobného dňa:

Fotenie svadobných príprav je na zozname fotografa ako prvé, odporúčam preto vybrať miestnosť na prípravu čo najkrajšiu a najsvetelnejšiu.Podľa možnosti aj nachystať detaily, ktoré budem fotiť ako prvé a to náušnice, náhrdelník, svadobné šaty, svadobný oblek, svadobnú kyticu, zásnubný prsteň a svadobné obrúčky.

Fotenie prvého svadobného tanca by sa už azda ani nezaobišlo bez konfiet, dotvárajú krásnu atmosféru.Odporúčam preto minimálne dve veľké konfety.

Krájanie svadobnej torty fotím s obľubou hlavne ak sú na nej fontány na tortu, po zapálení horia bielym alebo žltým plameňom s malými iskričkami.Dve fontánky na tortu by mali postačovať.Bonusom ešte je keď Dj vie celú scénu dobre nasvietiť a pustiť trochu pary.

Púšťanie lampiónov je romantická časť programu, nie ale každý má tú možnosť.Lampióny sú totiž na mnoho miestach zakázané, vhodné je preto použiť aspoň prskavky na minifoteníčko pred polnocou alebo až po odčepčení v ,,popolnočnom oblečení”

Nakoniec popolnočný tanec zvyčajne tiež dozdobia konfety a pár prskaviek

Ak by ste sa rozhodli trošku zainvestovať a zadovážiť si všetky odporúčané veci, tak v sumáre potrebujete :
veľké konfety 4x, veľké prskavky minimálne 20x, fontány na tortu 2x